Jednodnevna radionica za novinare na temu „Izgradnja mira, trauma i pomirenje“ održana je 29. ožujka u Banja Luci. Na radionici je sudjelovalo 7 novinara i jedan student četvrte godine novinarstva iz sljedećih medijskih kuća RTRS, Radio Balkan, Radio Marija, TV Bel Kanal, portal Etrafika.net, Nezavisne novine.
Ista je jednodnevna radionica održana i za novinare u Sarajevu 30. ožujka. Na radionici je sudjelovalo 8 novinara iz medijskih kuća Radio 8, BH RADIO 1, Radio M, Glas Amerike, Magazin ŽURNAL, RTV Vogošća, EFM radio.
Tijekom radionica obrađene su teme „Zašto je važno pisati o izgradnji mira, traumi i pomirenju“ čak i 15 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Također se razgovaralo i o tome kako bh. mediji izvještavaju, o analizi medija i pisanja, te se vodila diskusija sa novinarima o procedurama izvještavanja o ovim temema unutar njihovih redakcija.
Pomenuti su i načini izvještavanja o temama koje obrađuju slučajeve traumatiziranih osoba:
- faktori koji utiču na podržavanje netrpeljivosti među nacionalnim grupama unutar BiH, faktori koji produbljuju traumu, i faktori koji doprinose stvaranju nestabilnosti društvene zajednice u BiH-koliko neprikladan jezik ili jezik mržnje utiče na mir i pomirenje, stvaraju li novinari novu kulturu sjećanja (narativi, kolektivno pamćenje)?
- etički kodeks i stvarnost čitateljstva/slušateljstva – kako poštovati kodeks a da zadovoljimo kao medij krajnjeg korisnika?
- izgradnja saveznika i izvora informacija u organizacijama koje se bave traumatiziranim osobama, ili rade na temu izgradnja mira;
Radionica je pridonijela interakciji i poticanju učesnika da iznesu svoje mišljenje i vrše razmjenu iskustava, te povezivanje prakse i teorije kroz približavanje tema Traume i pomirenja na razumljiv i jednostavan način. Jedino razgovorom i otvaranjem tabua pokrećemo stravi sa mrtve točke.
(HKO "Kruh sv. Ante", 31. ožujak 2011.)